Dobrovolná služba

Rozhovor s volontéry

4. 4. 2011 15:53

Přinášíme rozhovor s volontéry Janou a Tondou, který vyšel v časopise Hromosvod 3/2011 – občasníku pro mládež královéhradecké diecéze.

JANA VRÁNOVÁ

1. Prosíme o stručné představení.

Ahoj, jmenuji se Jana a pocházím z Postoupek, které jsou součástí krásného moravského města Kroměříž.

2. Kdy ses poprvé doslechla o volontariátu? Napadlo Tě, že se jednou v této roli octneš?

Je to již dávno. V televizi jsem shlédla dokument právě o volontariátu. Říkala jsem si, že to musí být fajn, nabídnout své síly do takové služby. Ale jelikož jsem nedosahovala potřebného věku, tato myšlenka, jako spousta dalších odešla. I když, hluboko v srdci, jak jsem později poznala, zůstala a pomalinku s věkem začala vystupovat více a více na povrch.

3. Jak ses tedy rozhodla tento krok udělat?

Má původní myšlenka byla, že bych se po maturitě mohla vydat právě touto cestou. Ale jak podotýkám, byla to má myšlenka - Pán to prostě chtěl jinak, a tak mé kroky vedly do Prahy, kde jsem pracovala jako pracovník soc. péče mezi seniory. Pak se ovšem něco událo a já začala Pána prosit, aby mi ukázal cestu. A kde se vzala, tu se vzala, myšlenka volontariátu se obnovila – zkrátka, konečně vyplavala úplně na povrch. Já jen prostě odpověděla.

4. A co na to okolí?

Reakce byly různé. Slyšela jsem dost pozitivních ohlasů, ale také jsem si vyslechla spoustu nepochopení, zvláště pak od některých členů rodiny. (nepocházím z úplně věřící rodiny). Ale myslím, že když jde člověk za Kristem, nebo, jak se říká, když člověk plave proti proudu, musí počítat s tím, že ne všem se bude líbit to, co dělá.

5. V čem spočívá práce volontéra?

Hlavní náplní je věnovat se dětem a mládeži ve farnostech, které jsou opravdu rozlehlé a čítají několik vesnic. Vedeme různá společenství dětí a mládeže.
A hlavně, aby vše „klapalo“ snažíme se naši práci podpírat modlitbou, protože jak se říká: „bez Božího požehnání, marné lidské namáhání.“  Zbytek, si myslím, že popíše docela dobře Tonda.

6. Možná předčasná otázka, ale vidíš osobně již nějaké obdarování, které jsi skrze tuto službu získala?

Dárky, jejda, ty dostávám každý den. Ale taková větší obdarování, kterých se mi dostává, si zatím ponechám za dveřmi svého srdce.

7. Prosíme o Tvůj vzkaz našim mladým čtenářům.

Pán Ježíš říká: „Nebojte se.“, tak tedy, nebojme se plavat proti proudu. Ukažme světu, že jsme schopní dělat i to, co mnohým připadá jako bláznovství. Pro tak nelehký úkol nám vyprošuji dostatek odvahy k rozhodnutí.

ANTONÍN DORAZIL

1. Prosíme o stručné představení.

Pocházím z Hůrky, což je vesnička nedaleko Nového Jičína. Rodiče jsou dva postarší lidé J, mám 5 sourozenců.

2. Kdy ses poprvé doslechl o volontariátu? Napadlo Tě, že se jednou v této roli octneš?

Poprvé jsem o volontariátu slyšel asi před 6 roky, a tehdy jsem tomu nevěnoval vetší pozornost, než jak bylo v té situaci nutné. Připadalo mi to divné, pro mě vzdálené a nebudilo to u mě žádný zájem.

3. Jak ses tedy rozhodl tento krok udělat?

Zrovna jsem zabalil školu a přemýšlel jsem co tedy dělat. Bavil jsem se s jedním známým, a ten mi nadhodil volontariát, zkusil jsem jim napsat na Sekci pro mládež ČBK a už to bylo J.

4. A co na to okolí?

Asi nerozumím otázce. Snad bych řekl, že nic. Stromy byly pořád stejné, kopce stejně vysoké, voda stejně mokrá, … Co se lidí týče, tak jsem asi nic zvláštního nezaregistroval.

5. V čem spočívá práce volontéra?

To je moc obecné, napíšu jen v čem spočívá moje práce—coby volontéra. Či snad lépe nás—coby volontérů. Nachystat program na jedno spolčo, na druhé, na třetí. Tu a tam připravit a odučit náboženství, vést jedno společenství, druhé a třetí. Číst duchovní četbu, každý den jít na mši, pomoct s přípravou a ministrováním, dělat pořádek na faře, chystat vícedenní a jednodenní akce pro děti, jezdit do domova důchodců. Doprovázet scholu a přejíždět z místa na místo (jde o tři farnosti a je to opravdu velké území). Zatím snad stačí…

7. Možná předčasná otázka, ale vidíš osobně již nějaké obdarování, které jsi skrze tuto službu získal?

Vidím a to dost zřetelně, nemusím říkat jaké, že? J

8. Prosíme o Tvůj vzkaz našim mladým čtenářům.

Na rady se necítím dost moudrým, tak snad jen, že vás moc zdravím+.

 

Sdílet

Komentáře

Lenochod krásné moc :) a zajímavé

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio